Tammikuun ensimmäiset päivät ovat näyttäneet, että asunnonetsijät ovat edelleen liikkeellä, mutta vielä ei näy helpotusta kovan kysynnän ja tarjonnan epäsuhdalle. Tämä näkyy mm. vk 1 uusien vahtien 85 % kasvussa viime vuoden vastaavaan aikaan verrattuna. Vahdit tulevat tarpeeseen tilanteessa, jossa tarjolla olevista asunnoista ei hakuhetkellä löydy sopivaa vaihtoehtoa.
Ostotoimeksianto sopii vallitsevaan tilanteeseen erinomaisen hyvin – ostaja saa arvokasta ja ammattimaista apua juuri tietynlaisen uuden kodin etsintään ja myyjän on helppo rohkaistua oman asuntonsa myyntiin, kun ostaja on jo valmiina.
Tuoreimman kävijätutkimuksemme mukaan asunnon myyntiä suunnittelevista 64 % ja asunnon ostamista suunnittelevista 49 % kokee ostoilmoitukset kiinnostavaksi konseptiksi.
Onko yrityksesi jo ottanut ostotoimeksiannot osaksi palveluntarjontaa? Varmista, että ostotoimeksiantosi löytyvät myös palvelumme Ostetaan-osiosta ja markkinoi ostotoimeksiantopalveluasi aktiivisesti asunnonetsijöille.